Вчені знайшли спосіб стабілізації надгарячої плазми

Вчені Принстонської лабораторії фізики плазми при Міністерстві енергетики США знайшли спосіб стабілізації надгарячої плазми всередині камер для термоядерного синтезу, подібного до того, що відбувається в надрах зірок. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org, пише cikavosti.com.

Однією з основних проблем підтримки реакцій термоядерного синтезу всередині токамаків є нестабільність плазми. З-за так званих розривних мод (англ. tearing modes) утворюються магнітні острівці, які ростуть, зупиняють реакції синтезу і навіть можуть пошкодити установку.

У 1980-х роках фізики виявили, що використання радіочастотних хвиль для управління потоками плазми запобігає розвиток розривних мод і знижує ризик збою. У новій роботі вчені визначили, що невеликі збурення в температурі плазми можуть також сприяти стабілізації.

Так, температурні обурення в плазмі збільшують силу струму, що протікає через них, і радіочастотної енергії, що поглинається острівцями. Самі обурення та їх вплив на поглинаючу енергію складним нелінійним чином залежать один від одного. Оскільки електричний струм, необхідний для стабілізації плазми, чутливий до змін у температурі, то стає можливо добитися умов, коли всі три фактори сприяють концентрації радіочастотної енергії всередині острівців, що перешкоджає їх подальшому зростанню.