Чекаючи на Зеленського: які настрої панують у Раді

«Та я вже з такими людьми розмовляв, але ніхто нічого не знає. Жодних гарантій, що доберуть голосів. Що буде і що робити – взагалі незрозуміло», – так у кулуарах парламенту описував нинішню ситуацію з президентськими виборами помічник одного з нардепів від «Блоку Петра Порошенка» своєму колезі – помічнику нардепа від «Опоблоку».

Ця розмова, свідком якої став UA1, – лише відлуння того, що відбувається серед депутатів. На сьогодні у Верховній Раді панують розгубленість і невпевненість, особливо серед народних обранців від БПП, а також «Опоблоку», «Волі народу» і «Відродження», які завжди голосують синхронно.

Серед помічників нардепів вже активно обговорюють сценарій, за якого у разі програшу чинного гаранта на президентських виборах «Блок Петра Порошенка» розвалиться до парламентських виборів.

Більш того, від власних джерел, наближених до керівництва БПП, UA1 стало відомо, що депутати з партійної верхівки вже розглядають варіант тимчасового виїзду своїх родин за межі України, принаймні до парламентських виборів.

«Якщо Петро не проходить, дружини, діти, батьки, які живуть тут, збирають валізи і на виїзд, – стверджує співрозмовник. – А далі будуть дивитися по ситуації – або домовлятися і прилаштовуватися до когось на парламентських виборах, або їхати до сімей за кордон від гріха подалі».

Втім, вже зараз шанси на збереження партії у разі поразки Порошенка на президентських виборах досить примарні. У кулуарах парламенту обговорюють можливий швидкий розпад президентської політсили. Сигналом буде результат голосування 21 квітня. Щойно стане зрозуміло, що чинний президент програє, партія «посиплеться».

«Ближче до парламентських виборів буде зрозуміло, збережеться партія БПП чи ні, зараз це потрібно питати у них, – говорить UA1 нардеп Юрій Дерев’янко. – Але думаю, багатьом з них доведеться підшукувати щось інше».

Його колега по парламенту Роман Семенуха вважає, що частково майбутнє партії на парламентських виборах вирішать виборці, і це питання до громадян.

«У БПП є чимало порядних людей, яких я знаю, але, на жаль, більшість – це повний провал, – констатує нардеп. – Більшість надій, які на них покладали, зруйновано. Системно руйнувалися всі державні інституції. І для мене сьогодні їхні рейтинги взагалі здаються нонсенсом, незважаючи на все те, що вони натворили».

А нардеп Ігор Луценко стверджує, що в разі програшу Порошенка на президентських виборах, його партія однозначно припинить існувати, і ніякого майбутнього у БПП не буде.

«Думаю, що навряд чи ми побачимо БПП, тому що Петро Олексійович стане занадто токсичним персонажем для будь-якого, – запевняє депутат. – Його прізвище краще буде навіть не згадувати».

Майбутнє коаліції

Про те, що президентська фракція в парламенті готова розсипатися практично відразу ж після можливого програшу Порошенка, свідчить вже зареєстроване в Раді з ініціативи позафракційного нардепа Віталія Купрія міжфракційне об’єднання «За наступного президента Зеленського».

Купрій стверджує, що в об’єднання входить вже з десяток депутатів, серед яких є і представники БПП – перші цеглинки, готові випасти з поки ще монолітної стіни президентської партії, щойно Порошенко програє вибори.

Але прізвища депутатів, які тримають ніс за вітром, Віталій Купрій навідріз відмовляється називати, мотивуючи це тим, що й на нього, і на учасників об’єднання можуть чинити тиск аж до кримінального переслідування. Особливо стосовно членів БПП.

«Вони вже всі посипалися, і ми вже бачимо, як вони перевзуваються на ходу, – сміється Дерев’янко. – І немає сумнівів у тому, що вони стануть перебіжчиками до іншого президента».

Як би там не було, а шляхи до відступу готує багато хто. Тому вже зараз постало питання про майбутнє парламентської більшості – або розпад, або переформатування коаліції. Але й тут наразі повна невизначеність.

«Зникнення коаліції означатиме офіційне переформатування уряду, – зазначає Семенуха. – Тож це навряд чи. Тим більше, що за потрібні уряду рішення завжди дадуть голоси і «Воля народу», і «Відродження», тому я не думаю, що щось зміниться. Але подивимося».

Про те, що у парламенту є стимул зберігати нехай примарну й таку, що існує лише на папері, але все ж коаліцію, говорить Ігор Луценко. І називає прізвище цього стимулу – Гройсман.

«Це буде не надто велика, але все ж противага вертикалі нового президента – для того, щоб Раді, щонайменше, торгуватися з якихось питань», – вважає нардеп.

Втім, на його думку, можливий тиск і з іншого боку: прихильники Зеленського можуть написати заяви про вихід з коаліції і формально зафіксувати її відсутність. А це з високою ймовірністю дасть можливість розпустити парламент.

На тлі того, що в суді вже розглядається питання про відсутність коаліції, ситуація може стати важелем впливу на парламент і механізмом торгів між президентом та наявною парламентською більшістю.

Але найімовірнішим сценарієм Луценко вважає ситуацію, коли кожен нардеп буде думати виключно про себе, й теперішня парламентська більшість розпадеться.

«Найімовірніше, нинішня коаліція розпадеться, тому що це люди, які насамперед думають про своє благополуччя, про те, як зберегти свій бізнес, активи, як домовитися, і ідеологія їх не цікавить, – ділиться нардеп з UA1 своїми спостереженнями. – Тому вони можуть просто переформатувати нинішню більшість заради своїх інтересів, навіть ціною кадрових перестановок у Кабміні».

Прем’єрство Тимошенко

Ще один ймовірний сценарій, який активно обговорюють в стінах парламенту, і до якого намагаються підготуватися – це ймовірне прем’єрство Юлії Тимошенко як глави уряду на перехідний період між президентськими і парламентськими виборами. Але з перспективою надовго очолити Кабмін.

У зв’язку з цим поширюються чутки, що нову коаліцію формуватимуть саме під нового прем’єра, який на перших порах допоможе новообраному президенту увійти в курс справи і забезпечити стабільну роботу уряду. І на цю роль мітить саме Юлія Володимирівна.

Зараз вона уникає різко негативної риторики на адресу лідера президентської гонки Володимира Зеленського, втім, він теж не робить різких випадів на її адресу. Але єдиної думки серед депутатів про можливе майбутнє такого тандему поки немає.

«Хто буде наступним прем’єром, залежить від виборів у парламент, – констатує Дерев’янко. – І говорити про якісь шанси Тимошенко до початку парламентської кампанії складно. Ви ж бачите, як швидко змінюється ситуація».

Обережний у своїх прогнозах і Семенуха: «Ця людина двічі була прем’єром, і особливо друга каденція – це повне фіаско. Тому я не думаю, що Тимошенко підходить на цю посаду, і не думаю, що фракція «Самопоміч» це підтримає. Але загалом про це треба буде запитувати у переможця президентських перегонів».

Про те, що Тимошенко серйозно має намір очолити уряд, свідчить Луценко. Втім, за його словами, Юлія Володимирівна має й альтернативний шлях у разі невдачі.

«Після виборів до парламенту Тимошенко буде претендентом номер один на посаду прем’єр-міністра, – вважає депутат. – Тому буде дві крайності: або вона стане прем’єром, або почне формувати потужну опозицію в парламенті».

Усі ці очікування й прогнози про майбутнє парламенту, про прізвища прем’єра та про маневри депутатів об’єднує одне – в них переважно немає місця Петру Порошенку. І навіть представники його фракції готуються до великих змін.

admin