Світлий четвер – четвертий день після Великодня – у народі називають Великоднем мертвих або Навським четвергом.
Як передає НАРОДНА ПРАВДА, в цьому році Світлим четвер припав на 2 травня.
Як відомо, Великдень мертвих – це слов’янський звичай поминання покійних на Страсному, Великодньому та Радоницькому тижнях. У більшості випадків під Великоднем мертвих розуміють саме четвер Світлого тижня.
Великдень 2019: відеопривітання і музичні листівки
Традиція поминати усопших саме у Світлий четвер була поширена в Білорусі та в Поліссі (частина територій Білорусі, Польщі, Росії та України). Перший четвер після Паски Навським четвергом (від давньоруського слова “нава” – небіжчик, потойбічний світ) називали білоруси.
Згідно з народними уявленнями, у переддень Великодня Бог відкриває пекло і рай, і душі мертвих можуть повернутися на землю, а померлі в цей час потрапляють відразу в рай. Звідси нібито і виникла традиція “христосуватися” з покійними, тобто ходити на цвинтар.
На могилах люди зазвичай залишають пасхальні подарунки – великодні яйця і великодній хліб. В цей день зазвичай моляться не тільки за живих, але і за покійних рідних. Християни просять прощення і Царства Небесного.
Як вести себе на кладовищі – чого не варто робити
Зазначимо, церква не схвалює, коли на могилі залишають їжу (вважається, що ця язичницька традиція). Тому ви можете приготувати і роздати їжу бідним. Тим же, хто все-таки залишає на могилі великодні яйця і великодніх хліб, рекомендують не ставити там чарку з горілкою і чорним хлібом (церква не схвалює спиртне). Хоча при цьому заборони вживати спиртне на Радоницю немає, але допустимо пом’янути померлих вдома і в розумних межах.
Відомі українські політики «потрапили» на великодні яйця: мережу розсмішили фото
Образою пам’яті покійних вважають й гучні застілля з піснями біля могил.
Починати ранок Радониці радять у храмі, де можна замовити панахиду, помолитися про померлих і роздати нужденним приготовану їжу і милостиню.