Йдемо шляхом Росії 1998-го: ексміністр обурився через продаж держоблігацій

Міністерство фінансів йде за схемою, схожою до тієї, яка привела Росію до дефолту 1998 році, активно продаючи облігації державних позик під шалені відсотки.

Про це в ефірі програми «Коментарі» на телеканалі ZIK заявив колишній міністр фінансів (1997-1998 р.р.) Віктор Суслов.

Пан Суслов зауважив, що останнім часом Міністерство фінансів провадить дуже небезпечну політику. Воно активно почало продавати облігації державних позик у гривнях під 18-20%.

«Починаючи з січня, суми позик збільшилися у вісім разів і перевищили 51 мільярд гривень. Прихід цих запозичень означає надходження валюти, якщо курс гривні залишається стабільним. Нерезиденти конвертують долари в гривні, й на валютному ринку з'являється валюта, що призводить до укріплення курсу. Але ми йдемо за схемою, схожою до тієї, яка привела Росію до дефолту в 1998 році. Вони також продали багато урядових цінних паперів під високі ставки», – зазначив експерт.

Зокрема, за його словами, коли наступає час їх погашення, ми виплачуємо їх у гривнях, але їх конвертують і виводять у валюті. Таким чином, основна їх небезпека полягає у тому, що вони короткотермінові, видаються під високі відсотки і видаються тільки в гривнях, що в кінцевому результаті може призвести до падіння національної валюти.

«За стабільного курсу гривні їх дохід сягає 20% у доларах, що є вкрай спекулятивною операцією. Неминуче настане той момент, коли відтік капіталу збільшить попит на валюту і гривня почне дуже сильно падати. Світовий досвід схожих дій в основному негативний», – наголосив Суслов

Окрім цього, ведучий програми поцікавився, чи потрібен Україні новий транш від МВФ. Пан Суслов відповів, що, на жаль, він потрібен. Також він додав, що Мінфін готується до того, щоб звернутися за новою програмою співпраці з МВФ, але поки що не зрозуміло, якою саме вона буде.

«Україні потрібні кредити МВФ, тому що ситуація у нас нестабільна, імпорт хронічно перевищує експорт, поточний рахунок платіжного балансу, який враховує весь рух валюти, як правило, постійно від'ємний. І для того, щоб покривати цю нестачу валюти, своєчасно поповнювати валютні резерви і підтримувати стабільність гривні, Україна вимушена звертатись за кредитами», – пояснив гість програми.

Нагадаємо, міністр фінансів Оксана Маркарова заявила, що Україна веде активні переговори з Міжнародним валютним фондом щодо нової програми фінансування.

Читайте більше новин на тему: дефолт

admin