0

Мир на Донбасі: 49% українців вважають прийнятним пошук компромісів – опитування

Встановлення миру на Донбасі силовим шляхом підтримують лише 17% населення, 49% – вважають, що «заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі».

Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, опубліковані на сайті фонду.

Найбільше прихильників силового варіанту серед жителів заходу (28%) та центру (16%) і значно менше – на півдні (8%) та сході (13%). Думка, що варто йти на певні компроміси, переважає в усіх регіонах: у центральному (51%), східному (50%), південному (48%), західному (28%).

«Мир за будь-яку ціну» найменше підтримують виборці партій «Голос» (10%) та «Європейська солідарність» (7%), найбільше – виборці партії «Опозиційна платформа – За життя» (36,5%). При цьому 45% виборців останньої партії вважають, що «задля миру слід іти на компроміси, але не на всі».

Опитування показало, що громадяни України вважають неприйнятними більшість можливих компромісів, які обговорюються в публічному просторі та передбачені Мінськими домовленостями.

Так, для 66% опитаних неприйнятними є проведення виборів на умовах бойовиків, для 61% – повна амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ, для 58% – формування «силових органів» окупованих територій лише із місцевих представників.

«Переважно неприйнятними є для населення України й внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови (неприйнятно – 54%, прийнятно – 30%), згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією (неприйнятно – 53%, прийнятно – 23%), ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України (неприйнятно – 48%, прийнятно – 29%)», – йдеться в результатах опитування.

Прямі переговори з ватажками так званих «ДНР» та «ЛНР» підтримують і не підтримують однакова кількість опитаних – 41%. При цьому найбільше підтримують проведення таких переговорів на сході (54%) і на півдні (68%).

Неоднозначним є ставлення до припинення блокади шляхів та відновлення торгівлі: таку пропозицію вважають прийнятною 32% українців, неприйнятною – 48%. Більше прихильників такого компромісу на півдні (52%) та на сході (47%), менше – у центральному регіоні (32%) і на заході (15%).

Вищеназвані компроміси є неприйнятними для більшості виборців різних політичних сил, за винятком прихильників партії «Опозиційна платформа – За життя».

Щодо політичного майбутнього окупованих територій, більшість громадян України віддають перевагу варіанту їхнього повернення на довоєнних умовах (54%), ще 17% респондентів бажають, щоб ці території повернулися до України, але отримали більше незалежності від Києва. Варіант автономії у складі України підтримують лише 12% українців, причому навіть на сході прихильників автономії лише 23%. Незалежність цих територій чи приєднання їх до Росії підтримують лише 4%, найбільше – на сході.

Зазначається, що опитування проведено з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Нагадаємо, згідно з результатами цього ж опитування, більше половини українців згодні на введення миротворців на окуповані території.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *